Zgłoszenie awarii na obiektach wodno-kanalizacyjnych
69 722 90 02
Awaryjne czyszczenie kanalizacji
69 722 90 04
Awaryjny wywóz nieczystości płynnych
69 722 90 05

14/07/2020

Błędy popełniane przy oczyszczaniu kanalizacji

Nawet w prawidłowo wykonanym układzie kanalizacji regularnie odkładają się osady i inne zanieczyszczenia. Wymaga to od nas ich systematycznego oczyszczania. Zaleca się zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy z doświadczeniem. Wiele osób próbuje jednak robić to na własną rękę. Jakie błędy najczęściej popełniają?

Błąd #1 – Nieprawidłowe użytkowanie instalacji sanitarnej

Zanim zabierzemy się za oczyszczanie kanalizacji, warto skupić się na tym, co możemy robić, aby w jak najmniejszym stopniu ją zanieczyszczać. Przede wszystkim należy uniknąć spłukiwania w zlewie lub toalecie wszelkich przedmiotów się do tego nienadających – czyli w zasadzie wszystkiego oprócz papieru toaletowego. Najbardziej powszechne “grzechy” na tym polu to spłukiwanie resztek jedzenia, tłuszczu, odpadów higienicznych (chusteczki nawilżane, waciki, itp.), odpadów remontowych (piasek, gruz, resztki kleju), ale także używanie zbyt agresywnych detergentów.

Błąd #2 – Zbyt późna reakcja

Niestety, często zdarza się, że ignorujemy drobne problemy z przepływem wody. Kiedy na przykład woda w zlewie zbyt wolno spływa, nie powinniśmy czekać aż odpływ całkowicie się zapcha. To odpowiedni moment na reakcję. Już wtedy należy skorzystać z usług firmy zajmującej się czyszczeniem kanalizacji bądź samodzielnie wykonać czynności mające na celu usunięcie zatkania.

Błąd #3 – Usilne przepychanie zatoru

Naszą pierwszą reakcją, gdy zauważamy zapchany odpływ, jest chęć przepchnięcia dalej zatoru, który uniemożliwia odpływ wody. To najgorsze, co możemy w tej sytuacji zrobić. Przepychanie zatkania dalej może spowodować, że przedmiot, który utknął, stanie się jeszcze bardziej zbity i trudniejszy do usunięcia. Jeśli nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, zadzwoń po fachowców.

Błąd #4 – Zaniedbanie stanu rur odpływowych

Dopóki woda spływa, uważamy, że wszystko jest w porządku. Okazuje się jednak, że powinniśmy regularnie robić przegląd naszych rur odpływowych. To pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności związanych z zatkaniem, a także kosztownych napraw. Jest to konieczne przynajmniej raz do roku. Dla najlepszych rezultatów poproś profesjonalistów o pomoc.

Błąd #5 – Nadużywanie środków chemicznych

W sklepach dostępne są różne produkty zapewniające dokładne oczyszczanie rur odpływowych w naszym domu. Oczywiście, używanie ich od czasu do czasu nie jest niczym złym. Okazuje się jednak, że ich agresywne działanie w nadmiarze może spowodować więcej szkody niż pożytku. Często prowadzi to zwyczajnie do uszkodzenia rur, a naprawa tego typu usterek może być dużo bardziej kosztowna niż skorzystanie z usług firmy asenizacyjnej przy ich odtykaniu.

Unikanie wyżej wymienionych błędów z pewnością zaoszczędzi ci wielu problemów związanych z oczyszczaniem kanalizacji. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie warto próbować samodzielnie radzić sobie z poważniejszymi usterkami. Chętnie służymy naszą pomocą w tej kwestii.

Nasze usługi
Wywóz i utylizacja ścieków
Monitoring kanalizacji
Czyszczenie separatorów ropopochodnych
Czyszczenie separatorów tłuszczu
Czyszczenie kanalizacji
Nadzór technologiczny oczyszczalni
Analizy laboratoryjne
Prace specjhalistyczne na obiektach wod-kan
Eksploatacja obiektów wod-kan

geanova

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno – Ściekowej

Wszystkie wpisy