Zgłoszenie awarii na obiektach wodno-kanalizacyjnych
69 722 90 02
Awaryjne czyszczenie kanalizacji
69 722 90 04
Awaryjny wywóz nieczystości płynnych
69 722 90 05

Blog techniczny

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej Gea-Nova posiada wieloletnie specjalizuje się w usługach kanalizacyjnych i asenizacyjnych. Na przestrzeni lat zrealizowaliśmy niezliczoną ilość zleceń wywozu i utylizacji ścieków oraz czyszczenia separatorów i kanalizacji. Świadczymy również profesjonalne usługi rozruchu i serwisu oczyszczalni. Dzięki wieloletniej działalności w branży, zyskaliśmy wiedzą dużą wiedzę z zakresu obsługi technologicznej obiektów wodno-kanalizacyjnych i utylizacji nieczystości płynnych, którą chcielibyśmy się z Państwem podzielić na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.

01grudzień 2020

Zasady klasyfikacji odpadu do odpowiedniego kodu odpadu

Gospodarka odpadami wymaga dokładnego ewidencjonowania rodzajów i ilości powstających substancji. Obowiązujące przepisy wymagają, by wszystkie odpady były klasyfikowane według prawidłowych kodów odpadów według ściśle określonych zasad, tak by na tej podstawie można było ocenić czy do ich utylizacji użyto właściwej metody, a same odpady przekazano firmie, która posiada odpowiednie zezwolenie.

Czytaj więcej
09październik 2020

Wykonywanie usług asenizacyjnych – jakie uprawnienia są wymagane?

Wykonywanie usług asenizacyjnych to specyficzny rodzaj przewozów, z którym związane są odpowiednie zezwolenia, uprawnienia pracowników oraz posiadanie specjalistycznego sprzętu. Osoba bądź firma, która chce rozpocząć prowadzenie działalności związanej z odprowadzaniem nieczystości płynnych, musi spełnić wymogi wynikające z ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców, ustawy o odpadach oraz innych pokrewnych ustaw i rozporządzeń.

Czytaj więcej
24wrzesień 2020

Usługa stałego wywozu ścieków z zakładów produkcyjnych. Zalety rozwiązania         

Zapewnienie właściwego przebiegu pracy w firmie produkcyjnej może zależeć od tego, jak zostanie zaplanowany wywóz ścieków. Warto zająć się tym jak najwcześniej. Podpisana umowa z odpowiednią firmą zagwarantuje transport w określonym czasie, co nie dopuści do powstawania awarii czy przerwania procesów produkcyjnych.

Czytaj więcej
19wrzesień 2020

Kody odpadów. O czym nam mówią?

Zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, każdy ich posiadacz ma obowiązek prowadzić na bieżąco ich ilościową i jakościową ewidencję zgodnie z katalogiem odpadów. Od tej reguły jest kilka wyjątków. Należą do nich wytwórcy odpadów komunalnych, osoby oddające pojazdy na złom, rolnicy gospodarujący na mniej niż 75 ha, osoby fizyczne i […]

Czytaj więcej
15wrzesień 2020

Rodzaje odpadów ciekłych, podlegające wywozowi i utylizacji

Osobom niezwiązanym z branżą gospodarowania odpadami może wydawać się, że odpady ciekłe to rzadkość, a firmy utylizujące ścieki zajmują się głównie opróżnianiem szamb. To jednak nie prawda. Rodzajów odpadów ciekłych jest bardzo dużo, zdarzają się też wśród nich takie, które są wyjątkowo niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Co warto o nich wiedzieć?

Czytaj więcej
13wrzesień 2020

Problem z przydomową oczyszczalnią. Jak radzić sobie z rozszczelnieniem rur?

Chociaż przydomowe oczyszczalnie ścieków uważa się ogólnie za urządzenia bezawaryjne i w zasadzie bezobsługowe, zdarzają się w nich pewne usterki. Właściciele czasami narzekają na obumarcie osadu czynnego w oczyszczalni i przykre zapachy z niej dochodzące. Zazwyczaj tej awarii winny jest ktoś z domowników, kto wrzucił nie biodegradowalny środek higieniczny do toalety: waciki, nawilżane chusteczki itp., […]

Czytaj więcej
11wrzesień 2020

Brzydki zapach z oczyszczalni. Skąd się bierze?

Jeśli zdecydujemy się na zakup wysokiej jakości przydomowej oczyszczalni ścieków, nie będziemy musieli martwić się o przykre zapachy z niej dochodzące. Warunkiem jednak jest to, że będziemy eksploatować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Nieprzyjemny zapach dochodzący z oczyszczalni zazwyczaj jest znakiem, że w urządzeniu doszło do awarii. Jak usunąć przyczynę fetoru i co zrobić, by […]

Czytaj więcej
10wrzesień 2020

Wytrzymałość oczyszczalni ścieków. Co wpływa na zużycie elementów?

Osoby, których działki nie maja dostępu do sieci kanalizacji, muszą wybrać pomiędzy instalacją szamba, lub przydomowej oczyszczalni ścieków na swojej posesji. To drugie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością – i nic w tym dziwnego. Oczyszczalnia jest tańsza w eksploatacji i wymaga niewiele obsługi. Wiele osób zastanawia jednak jej trwałość. Czy to rozwiązanie ma długą […]

Czytaj więcej
08wrzesień 2020

Rowy napowietrzające w oczyszczalniach ścieków. Czemu służą?

Przy oczyszczalniach ścieków często można zaobserwować charakterystyczne rowy. Służą one do napowietrzania ścieków. Najpierw ścieki oczyszczane są mechanicznie, a dopiero potem trafiają do oczyszczania biologicznego. O tym, jak będzie ono skuteczne, przesądza m.in. skuteczność ich napowietrzania. W dzisiejszym wpisie opowiemy nieco na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej
04wrzesień 2020

Zamówienie wywozu szamba. Podstawowe informacje

W miejscach, do których nie dochodzi sieć kanalizacyjna, właściciele domów mają obowiązek zainstalować na swojej działce przydomową oczyszczalnię ścieków, lub zbiornik bezodpływowy, popularnie nazywany szambem. Oczyszczalnia jest urządzeniem w zasadzie bezobsługowym, jednak do szamba raz na jakiś czas należy zamówić wóz asenizacyjny, który je opróżni. Co warto wiedzieć o tej usłudze?

Czytaj więcej
01wrzesień 2020

Biologiczne zapotrzebowanie na tlen – najpopularniejszy wskaźnik zanieczyszczenia wody

Biologiczne zapotrzebowanie na tlen to najpopularniejszy wskaźnik zanieczyszczenia wody, oznaczany zazwyczaj jako BZT5. W dzisiejszym wpisie powiemy, jak i po co w zasadzie się go określa. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej
19sierpień 2020

Prowadzenie oczyszczalni ścieków – przedsięwzięcie rentowne?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest doskonałą alternatywą dla szamba. Trudno jednak mówić o jednoznacznej opłacalności tej inwestycji, ponieważ zależy ona od wielu czynników i trzeba to rozpatrywać w dłuższym okresie. W tym tekście dowiesz się, co należy uwzględniać przy stawianiu oczyszczalni ścieków.

Czytaj więcej
11sierpień 2020

Konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków. Samemu czy z pomocą fachowców?

Instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków jest większym wydatkiem niż założenie zwykłego szamba, jednak można potraktować ją jako inwestycję na przyszłość. Oczyszczalnia zamienia ścieki w wodę, którą następnie odprowadza do gruntu, właściciel nie musi więc regularnie ponosić kosztów związanych z opróżnianiem zbiornika. Zakup zwraca się stosunkowo szybko. Aby oczyszczalnia pracowała bezawaryjnie przez długie lata, należy ją konserwować […]

Czytaj więcej
08sierpień 2020

Metody postępowania ze ściekami przemysłowymi

Ścieki przemysłowe wytwarzane są przez zakłady przemysłowe prowadzące różnego rodzaju działalność, a ich konkretny skład zależy od profilu danego przedsiębiorstwa i prowadzonej w nim produkcji. W związku z tym skład ścieków przemysłowych może być bardzo różny i nieraz mogą w nich występować nawet toksyczne substancje, dlatego postępowanie z tymi odpadami wymaga odpowiednich metod.

Czytaj więcej
14lipiec 2020

Błędy popełniane przy oczyszczaniu kanalizacji

Nawet w prawidłowo wykonanym układzie kanalizacji regularnie odkładają się osady i inne zanieczyszczenia. Wymaga to od nas ich systematycznego oczyszczania. Zaleca się zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy z doświadczeniem. Wiele osób próbuje jednak robić to na własną rękę. Jakie błędy najczęściej popełniają?

Czytaj więcej
07lipiec 2020

Mity związane z branżą asenizacyjną

W ostatnich latach branża asenizacyjna prężnie się rozwija. Mimo, iż konkurencja w Polsce jest na dość wysokim poziomie, wciąż istnieje zapotrzebowanie na tego typu usługi. Jest to spowodowane obowiązkiem zawierania umów z firmami asenizacyjnymi przez właścicieli posesji niepodłączonych do kanalizacji. Mimo to, o branży tej wciąż krąży wiele mitów. Jakich?

Czytaj więcej
15czerwiec 2020

Kiedy warto zdecydować się na monitoring kanalizacji?

W domach jednorodzinnych, ale też częściej w wielorodzinnych budynkach dochodzi niejednokrotnie do zatorów w systemie kanalizacji. Jest to spowodowane niewłaściwymi praktykami w zakresie użytkowania rur. Spuszczanie w toalecie resztek jedzenia, chusteczek czy tamponów, a nawet pampersów to częste przyczyny powstawania zatorów, które mogą prowadzić do niedrożności systemu kanalizacji.

Czytaj więcej
05czerwiec 2020

Przepychanie kanalizacji. Jak nie uszkodzić rur?

Nieprzyjemne zapachy wydzielające się z rur to sygnał, że z naszą kanalizacją nie dzieje się dobrze. Może to być oznaką pojawienia się zatoru, który uniemożliwia swobodny przepływ wody w rurach. To oznacza, że należy czy prędzej udrożnić kanalizację, aby uniknąć niechcianej wymiany jej elementów lub pojawienia się bardziej skomplikowanego problemu z kanalizacją.

Czytaj więcej
20maj 2020

Jakie nieprawidłowości można odnaleźć, prowadząc monitoring kanalizacji?

Instalacja kanalizacyjna, jak każda inna, wymaga odpowiednich prac konserwacyjnych oraz monitorujących, które mają na celu sprawdzenie jej stanu technicznego i wykrycie ewentualnych zaburzeń w jej funkcjonowaniu. Przeprowadza się ją w przypadku wybudowania nowej instalacji czy przy zakupie nieruchomości w celu ustalenia jej stanu technicznego. Kiedy jeszcze należy wykonać monitoring instalacji kanalizacyjnej i jakie nieprawidłowości pozwala […]

Czytaj więcej
06maj 2020

Czyszczenie kanalizacji mechanicznie i ciśnieniowo. Porównanie metod

Zapchana kanalizacja to zawsze spory problem, który należy jak najszybciej usunąć. Dwie najpopularniejsze obecnie metody czyszczenia kanalizacji to metoda ciśnieniowa i mechaniczna. Czym różnią się one od siebie i gdzie znajdują zastosowanie. Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Czytaj więcej
24kwiecień 2020

Jak uniknąć przepełnienia szamba? Alternatywne rozwiązania

Kontrola zapełnienia przydomowego szamba to dość uciążliwa czynność. Często nieregularne sprawdzanie zapełnienia zbiornika prowadzi do jego przelania. Należy pamiętać że np. w okresach świątecznych firmy wywożące nieczystości mają o wiele więcej zamówień niż zazwyczaj przez co czas ich reakcji jest znacznie wydłużony. Gdy zbyt późno powiadomimy je o wywozie może się okazać że nie będą […]

Czytaj więcej
17kwiecień 2020

Za co odpowiadają separatory koalescencyjne?

Wśród wielu urządzeń zajmujących się odprowadzaniem i neutralizacją ścieków, ważne miejsce zajmują separatory koalescencyjne. Ich zadaniem jest oddzielenie oleju oraz innych substancji ropopochodnych od filtrowanego medium. Słowo „koalescencja” oznacza zdolność substancji znajdujących się w postaci drobnych kropel do łączenia się w większe formy. Jak działa separator substancji ropopochodnych? Zasada działania separatora jest dość prosta i […]

Czytaj więcej
01kwiecień 2020

Przepełnienie szamba. Konsekwencje i zagrożenia

Zbiorniki bezodpływowe są uciążliwe w użytkowaniu z wielu względów. Jednym z nich jest fakt, że szambo trzeba regularnie opróżniać. Niestety, wiele osób zapomina o zamówieniu usług asenizacyjnych w odpowiednim czasie, lub też próbują zrobić to, gdy szambo całkowicie zapełnione, by zaoszczędzić. Takie zachowania często kończą się przepełnieniem szamba, a co za tym idzie – wydostaniem […]

Czytaj więcej
02marzec 2020

Wymiana armatury przepompowni ścieków. Kiedy jest konieczna?

Przepompownia ścieków to bardzo istotny element instalacji wodno-kanalizacyjnej. Odpowiada za przenoszenie ścieków z poziomu niższego na poziom wyższy. Pozwala ona na usunięcie ścieków i przetransportowanie ich do oczyszczalni, gdzie zostaną zneutralizowane. Aby przepompownia mogła działać należy o nią dbać i kontrolować stan poszczególnych elementów, w też o armaturę. Działanie przepompowni ścieków Głównym zadaniem przepompowni ścieków […]

Czytaj więcej
01marzec 2020

Ścieki bytowe. Co się na nie składa?

Każdy mieszkaniec domu jednorodzinnego czy mieszkania, ale też pracownik firmy generuje odpady oraz ścieki. Te ostatnie powstają w wyniku ludzkiego metabolizmu i funkcjonowania gospodarstw domowych oraz użyteczności publicznej. Za ich utylizację odpowiadają formy odpadowe oraz przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjne. Rodzaje ścieków Rozważając temat ścieków warto odpowiedzieć na pytanie, czym są w ogóle ścieki? Otóż są […]

Czytaj więcej
02luty 2020

Opróżnianie szamba lub oczyszczalni w świetle przepisów

W sytuacji, kiedy nie możemy zostać wpięci do sieci wodno-kanalizacyjnej musimy korzystać z przydomowych oczyszczalni ścieków bądź szamb celem właściwej gospodarki nieczystościami płynnymi generowanymi, czy to przez podmioty prywatne, firmy, czy instytucje państwowe. Jak należy używać ich zgodnie z prawem? O tym chcielibyśmy dziś parę słów napisać. Właściwy dobór rozwiązań kanalizacyjnych sprawi, że mimo iż […]

Czytaj więcej
01luty 2020

Czyszczenie kanalizacji o małych średnicach

Zatkana kanalizacja to problem, który może zdarzyć się w każdym gospodarstwie domowym. Powody problemów z zatkaną kanalizacją mogą wynikać z niewłaściwego użytkowania sieci kanalizacyjnej bądź też zatorami mechanicznymi, złą średnicą rur wobec zapotrzebowania na ścieki danego obiektu budowlanego. Jakie są metody czyszczenia instalacji kanalizacyjnej? Niezależnie od tego, co jest przyczyną zatkanej kanalizacji, możemy zastosować dwie […]

Czytaj więcej
07styczeń 2020

Baseny wody opadowej – typy, funkcje, budowa i eksploatacja

Dla utrzymania sprawności systemów kanalizacji deszczowej niezwykle ważne jest czyszczenie zbiorników stanowiących końcowy etap zagospodarowania wody opadowej z terenów utwardzonych. Są to zbiorniki (baseny) które dzielimy na 3 zasadnicze grupy: -przepływowe- mające na celu złagodzenie dużego przepływu przed odprowadzeniem do odbiornika -retencyjne – mające na celu zmagazynowanie wody deszczowej np. na cele gospodarcze lub pożarowe […]

Czytaj więcej
06styczeń 2020

Bakteriologiczne czyszczenie sieci kanalizacyjnych

Drożność kanalizacji to jeden z warunków zabezpieczenia budynków przez zalaniem, a do tego celu niezbędne jest regularne oczyszczanie całej instalacji za pomocą jednej z powszechnie stosowanych technik. Obok ciśnieniowej i mechanicznej, coraz większą popularnością cieszy się także metoda bakteriologiczna. Na czym dokładnie polega i jakie efekty gwarantuje? Bakterie w służbie ludziom Bakterie są niemalże wszędzie […]

Czytaj więcej
04styczeń 2020

Dlaczego korzenie są groźne dla kanalizacji?

Wrastanie korzeni roślin do kanalizacji to współcześnie niezbyt częsty, choć bardzo dokuczliwy problem. Dlaczego kłącza są tak groźne dla sieci oraz jak można sobie z nimi poradzić? Wrastanie korzeni do kanalizacji ściekowej Powstawanie zatorów to jeden z głównych problemów wynikających z wrastania korzeni. Sytuacja ta najczęściej dotyczy nieco starszych instalacji, które bardzo często budowane były […]

Czytaj więcej
Nasze usługi
Wywóz i utylizacja ścieków
Monitoring kanalizacji
Czyszczenie separatorów ropopochodnych
Czyszczenie separatorów tłuszczu
Czyszczenie kanalizacji
Nadzór technologiczny oczyszczalni
Analizy laboratoryjne
Prace specjhalistyczne na obiektach wod-kan
Eksploatacja obiektów wod-kan

geanova

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno – Ściekowej

Wszystkie wpisy