Zgłoszenie awarii na obiektach wodno-kanalizacyjnych
69 722 90 02
Awaryjne czyszczenie kanalizacji
69 722 90 04
Awaryjny wywóz nieczystości płynnych
69 722 90 05

Blog techniczny

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej Gea-Nova posiada wieloletnie specjalizuje się w usługach kanalizacyjnych i asenizacyjnych. Na przestrzeni lat zrealizowaliśmy niezliczoną ilość zleceń wywozu i utylizacji ścieków oraz czyszczenia separatorów i kanalizacji. Świadczymy również profesjonalne usługi rozruchu i serwisu oczyszczalni. Dzięki wieloletniej działalności w branży, zyskaliśmy wiedzą dużą wiedzę z zakresu obsługi technologicznej obiektów wodno-kanalizacyjnych i utylizacji nieczystości płynnych, którą chcielibyśmy się z Państwem podzielić na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.

04grudzień 2019

Czyszczenie kanalizacji. Szacunkowe koszty

Czyszczenie kanalizacji to usługa, która ma bardzo szeroki zakres. Polega przede wszystkim na usuwaniu z obiektów kanalizacyjnych odkładających się osadów. Proces osadzania się zanieczyszczeń w kanałach i studzienkach najczęściej jest wynikiem niewystarczającego spadku podłużnego, a także zbyt małej ilości lub nieprawidłowego składu płynących ścieków. Jednak nawet w odpowiednio skonstruowanej przepompowni i kanalizacji z czasem będą […]

Czytaj więcej
02grudzień 2019

Jak często należy czyścić kanalizację?

Nieczystości w instalacjach kanalizacyjnych z czasem mogą osadzać się na wewnętrznych ścianach rur, zmniejszając ich średnice, a w konsekwencji powodując powstawanie zatorów. Sposobem na uniknięcie tego typu problemów jest regularne czyszczenie kanalizacji.

Czytaj więcej
12listopad 2019

Rola profilatyki w czyszczeniu kanalizacji

Rury kanalizacyjne są prowadzone niemalże wszędzie. To właśnie one odprowadzają nieczystości do oczyszczalni, jednak zdarza się, że zostaną zatkane lub ulegają mniejszym lub większym awariom. W takich sytuacjach należy je jak najszybciej naprawić. Wykorzystuje się kilka metod udrażniania i czyszczenia rur kanalizacyjnych, jednak niezwykle istotna jest profilaktyka, czyli zapobieganie takim sytuacjom.

Czytaj więcej
04listopad 2019

Jak rozpoznać zanieczyszczenie kanału?

Najczęstszą przyczyną zanieczyszczeń kanalizacji jest nieodpowiednie użytkowanie tego typu systemów poprzez mieszania się wody z nieczystościami znajdującymi się w zlewie czy muszli klozetowej. Może być to również skutek złego zaprojektowania. Szybkie rozpoznanie zatkanej kanalizacji zapobiega kolejnym niefortunnym wydarzeniom, takim jak zalanie podłogi czy ścian sąsiadów. Jak zatem w prosty sposób sprawdzić stan nieczystości?

Czytaj więcej
03październik 2019

W jaki sposób tłuszcze trafiają do kanalizacji?

Oczyszczanie ścieków jest procesem niezbędnym, aby częściowo odzyskiwać wodę i zapewnić jej prawidłowy obieg w przyrodzie. Oczyszczalnie i przepompownie w codziennej pracy napotykają na wiele problemów, a jednym z nich jest obecność substancji tłuszczowych w ściekach. Dostają się one do kanalizacji na kilka sposobów, a ich obecność w niej może przysporzyć wiele problemów. Zakłady gastronomiczne […]

Czytaj więcej
02październik 2019

Skutki zaniedbania kanalizacji

Kanalizacja stanowi duże udogodnienie dla mieszkańców określonej przestrzeni. Prawidłowo funkcjonująca pozwala na bieżąco pozbywać się nieczystości praktycznie bez nakładu pracy użytkowników. Aby taką ciągłość zapewnić, należy stosować się do kilku zasad prawidłowego korzystania z kanalizacji. Niestety często o nich zapominamy, a skutki takiego zaniedbania mogą okazać się fatalne. Jak dbać o kanalizację? Dbanie o prawidłową […]

Czytaj więcej
05wrzesień 2019

Udrażnanie studzienek. Co warto wiedzieć?

Do najpopularniejszych metod udrażniania studzienek kanalizacyjnych należy metoda ciśnieniowo – hydrodynamiczna. Zastosowanie jej pozwala na ich właściwą pracę. Prawidłowe ich udrożnienie zapewnia długi czas pracy.

Czytaj więcej
02wrzesień 2019

Pojazdy mechaniczne wykorzystywane w pracach asenizacyjnych

Wywóz nieczystości i ścieków wymaga zastosowania specjalnych samochodów oraz pojazdów, których budowa, a przede wszystkim wyposażenie pozwalają na realizację takiego zadania.

Czytaj więcej
01wrzesień 2019

Komora fermentacyjna w oczyszczalni ścieków. Rola i znaczenie

Ważnym elementem  oczyszczalni ścieków są komory fermentacyjne – jaka jest ich rola i znaczenie w całym procesie niwelowania nieczystości?

Czytaj więcej
14sierpień 2019

Cechy dobrego serwisu kanalizacji

Z tego artykułu dowiesz się, jakimi najważniejszymi cechami powinien wyróżniać się profesjonalny serwis kanalizacji, z którego usług zdecydowanie warto skorzystać.

Czytaj więcej
04sierpień 2019

Trzy sposoby zagospodarowania odpadów ściekowych

Zwiększenie produkcji odpadów ściekowych uwarunkowany jest wzrostem liczby ludności i zastosowaniem coraz bardziej zaawansowanych technologicznie metod oczyszczania ścieków.

Czytaj więcej
01sierpień 2019

Jak wyposażone są samochody asenizacyjne?

Wywóz nieczystości, czyli asenizacja, to usługi, które wymagają nie tylko odpowiedniej wiedzy i umiejętności od osób odpowiedzialnych za ich realizację, ale przede wszystkim zastosowania odpowiedniego sprzętu i pojazdów. Szczególnie transport nieczystości wymaga ostrożności, dlatego też może odbywać się wyłącznie specjalistycznymi samochodami. W tym artykule podpowiemy, czym wyróżniają się pojazdy asenizacyjne i w co są wyposażone?

Czytaj więcej
26lipiec 2019

Zasady czyszczenia wpustów ulicznych

Wpusty uliczne to jedno z najprostszych, a jednocześnie najważniejszych i najczęściej stosowanych urządzeń kanalizacyjnych, które można spotkać wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność sukcesywnego odprowadzania wody z utwardzanych powierzchni. Najczęściej montowane są więc na ulicach, placach, chodnikach, parkingach itp. Istnieją też szczególne rodzaje wpustów, które montowane są także na podwórzach i ogrodach, a także balkonach i […]

Czytaj więcej
01lipiec 2019

Czyszczenie osadników krok po kroku

Czyszczenie osadników w separatorach to bardzo ważne zadanie, które wykonywane jest przez specjalistyczne firmy dysponujące odpowiednim sprzętem i wiedzą, takie jak Geanova. W urządzeniach oczyszczających ścieki zachodzą procesy sedymentacji i flotacji, czego rezultatem jest powstawanie pewnych ilości zanieczyszczeń, widocznych jako osady. Takie osady mogą być bardzo szkodliwe, gdyż najczęściej charakteryzują się wysokim stężeniem węglowodorów ropopochodnych […]

Czytaj więcej
20maj 2019

Kiedy należy wezwać pogotowie asenizacyjne?

Wywóz nieczystości zgromadzonych w przydomowych oczyszczalniach ścieków, szambach gospodarstw domowych, zakładów produkcyjnych czy gospodarstw rolnych powinien odbywać się w profesjonalny sposób, gdyż tylko dzięki temu prace z tego zakresu będą wykonane sprawnie i bezpiecznie. Kiedy więc pojawi się konieczność opróżnienia zbiornika z nieczystościami lub dojdzie do ewentualnych problemów z jego eksploatacją, należy wezwać pogotowie asenizacyjne.

Czytaj więcej
13maj 2019

Jakie warunki powinno spełniać szambo szczelne?

Szambo to zbiornik bezodpływowy przeznaczony do gromadzenia nieczystości ciekłych, czyli ścieków. Najczęściej wykonane jest z betonu, chociaż zdarzają się modele z żelbetonu oraz tworzyw sztucznych. Szambo szczelne znajduje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji. W tym artykule podpowiadamy, jakie wymagania związane z budową i usytuowaniem szamba szczelnego trzeba spełnić, aby […]

Czytaj więcej
06maj 2019

Jakie kamery są wykorzystywane do kontroli stanu kanalizacji? 

System kanalizacji pełni bardzo ważną funkcję, a jeżeli dochodzi do jej awarii, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu szybkiego zlokalizowania problemu i jego usunięcia. Bardzo często jedyną możliwością pozwalającą na zlokalizowanie powstałego problemu jest zastosowanie nowoczesnej technologii – kamer, które specjalnie do tego celu zostały zaprojektowane.

Czytaj więcej
30kwiecień 2019

Zagrożenia i ryzyko w funkcjonowaniu współczesnych oczyszczalni

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Nowoczesne systemy oczyszczalni działają sprawnie, wydajnie, oszczędnie, a przede wszystkim ekologicznie. Generowane ścieki podlegają naturalnym procesom biologicznym, dzięki którym wszelkie nieczystości zostają rozłożone do postaci prostych, nieszkodliwych dla środowiska związków mineralnych. Oprócz tego urządzenia do oczyszczania ścieków są wygodne i proste w eksploatacji oraz ekonomiczne.

Czytaj więcej
24kwiecień 2019

Rodzaje nieczystości w sieciach kanalizacyjnych

Ścieki możemy podzielić ze względu na skład chemiczny oraz na miejsce powstawania. Do kanalizacji trafia praktycznie wszystko, dlatego systemy kanalizacyjne to układy wysoce wydajne i stale udoskonalane.

Czytaj więcej
19kwiecień 2019

Grawitacyjny przepływomierz ścieków. Rola i znaczenie

Przepływomierz to urządzenie, które rejestruje przepływ cieczy w warunkach bezciśnieniowych. Wykorzystuje się je do pomiaru przepływów w:

Czytaj więcej
16kwiecień 2019

Co oznacza skrót WUKO

WUKO to skrót od Wytwórni Urządzeń Komunalnych. To Polska firma z Łodzi specjalizująca się między innymi w produkcji pojazdów asenizacyjnych do wywozu nieczystości płynnych. Ich zabudowa w postaci pomp, zbiorników i węży dokonywana jest na podwoziach klasycznych samochodów ciężarowych typu Mercedes lub Man.

Czytaj więcej
01kwiecień 2019

Kontrola procesów uzdatniania wody. Co obejmuje

Kontrola procesu uzdatniania wody opiera się na ocenie nawet do kilkunastu parametrów jakościowych, takich jak:

Czytaj więcej
28marzec 2019

Do czego służą beczki asenizacyjne? 

Asenizacja to dokładnie usuwanie płynnych nieczystości z jakiegoś terenu. Wiele gospodarstw domowych czy rolnych nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej i wtedy jest zdanych na korzystanie z szamb albo z przydomowych oczyszczalni ścieków. Opróżnianie bezodpływowych szczelnych zbiorników, czyli szamb, musi być wykonywane regularnie, aby się nie przepełniły i żeby uniknąć wysokiej grzywny.

Czytaj więcej
14luty 2019

Jak wygląda nadzór technologiczny oczyszczalni?

Nadzór technologiczny oczyszczalni jest niezbędny, aby mieć pewność, że wszystkie jej elementy prawidłowo funkcjonują. Badania ścieków  należą do obowiązków każdego przedsiębiorstwa, które są do nich zobligowane prawnie. Dzięki wykonywaniu takich nadzorów można ulepszyć eksploatację pod względem ekonomicznym i technologicznym.

Czytaj więcej
17styczeń 2019

Jak ocenić stan techniczny kanalizacji

Bardzo ważnym elementem struktury budynku jest kanalizacja. Jednak, biorąc pod uwagę cechy kanalizacji może ona ulec niedrożności, co powoduje przykre konsekwencje. Dlatego w przypadku odbioru kanalizacji i jej awarii konieczne jest wykonanie monitoringu.Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest usprawnienie procesów w zakresie inspekcji kanalizacji.

Czytaj więcej
07styczeń 2019

Ekologiczne rozwiązania w gospodarstwie domowym – przydomowa oczyszczalnia ścieków

Na terenach nieskanalizowanych powszechnie stosowane są niewielkie oczyszczalnie ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dobrym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego, pensjonatu, szkoły. Co prawda przed postawieniem oczyszczalni przydomowej na działce trzeba spełnić więcej warunków, niż w przypadku szamba szczelnego.

Czytaj więcej
Nasze usługi
Wywóz i utylizacja ścieków
Monitoring kanalizacji
Czyszczenie separatorów ropopochodnych
Czyszczenie separatorów tłuszczu
Czyszczenie kanalizacji
Nadzór technologiczny oczyszczalni
Analizy laboratoryjne
Prace specjhalistyczne na obiektach wod-kan
Eksploatacja obiektów wod-kan

geanova

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno – Ściekowej

Wszystkie wpisy