Zgłoszenie awarii na obiektach wodno-kanalizacyjnych
69 722 90 02
Awaryjne czyszczenie kanalizacji
69 722 90 04
Awaryjny wywóz nieczystości płynnych
69 722 90 05

06/05/2020

Czyszczenie kanalizacji mechanicznie i ciśnieniowo. Porównanie metod

Zapchana kanalizacja to zawsze spory problem, który należy jak najszybciej usunąć. Dwie najpopularniejsze obecnie metody czyszczenia kanalizacji to metoda ciśnieniowa i mechaniczna. Czym różnią się one od siebie i gdzie znajdują zastosowanie. Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Metoda ciśnieniowa

Najpierw omówimy metodę ciśnieniową. Polega ona na wprowadzeniu do rury kanalizacyjnej specjalnego węża, który wtłacza do niej wodę pod wysokim ciśnieniem. Strumień wody skutecznie odrywa od rur wszelkie zalegające nieczystości. Do czyszczenia ciśnieniowego potrzebny jest specjalny pojazd z pompą. Usunięte nieczystości są odprowadzane do samochodu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że do czyszczenia kanalizacji nie używa się żądnych środków chemicznych, które byłyby obciążeniem dla środowiska naturalnego. Woda pod wysokim ciśnieniem poradzi sobie świetnie z oczyszczaniem rur o mniejszej, jak i większej średnicy.

Metoda mechaniczna

Metoda mechaniczna polega na użyciu specjalistycznego sprzętu, który przebija się przez zatory. To tzw. przepychacz sprężynowy. Na jego końcu można zamontować różne końcówki, które są skuteczne w walce z konkretnym zanieczyszczeniem (dzięki przepychaczowi można nawet wyciąć zanieczyszczenia, które przyrosły do rury). Jest skuteczna tylko czyszczeniu nawet krótkich odcinków rur o niewielkich średnicach, lecz przede wszystkim daje możliwość usuwania różnych rodzajów osadów, w tym przedmiotów stałych.

Główne różnice pomiędzy obiema metodami

Jak łatwo można zauważyć, do czyszczenia kanalizacji każdą z metod wymagany jest inny sprzęt. W związku z tym, że metoda ciśnieniowa wymaga użycia specjalnego pojazdu, najczęściej korzysta się z niej na zewnątrz, przy czyszczeniu oczyszczalni ścieków i szamb. Z kolei z metody mechanicznej korzysta się we wnętrzach. Jest ona bardzo skuteczna przy udrażnianiu pionów kanalizacyjnych, zlewów i toalet.

Nasze usługi
Wywóz i utylizacja ścieków
Monitoring kanalizacji
Czyszczenie separatorów ropopochodnych
Czyszczenie separatorów tłuszczu
Czyszczenie kanalizacji
Nadzór technologiczny oczyszczalni
Analizy laboratoryjne
Prace specjhalistyczne na obiektach wod-kan
Eksploatacja obiektów wod-kan

geanova

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno – Ściekowej

Wszystkie wpisy