Jak często należy czyścić kanalizację?
Nieczystości w instalacjach kanalizacyjnych z czasem mogą osadzać się na wewnętrznych ścianach rur, zmniejszając ich średnice, a w konsekwencji powodując powstawanie zatorów. Sposobem na uniknięcie tego typu problemów jest regularne czyszczenie kanalizacji.
Zalecana częstotliwość czyszczenia kanalizacji
Częstotliwość, z jaką należy czyścić instalację sanitarną, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest specyfika wykonania spadków, które odpowiadają za swobodny przepływ wody wraz z zanieczyszczeniami. Jeśli są one zbyt małe, stosunkowo szybko mogą pojawić się problemu. W rurach z osadów i zanieczyszczeń mogą tworzyć się zatory, uniemożliwiające prawidłowy przepływ cieczy.
Kolejny czynnik, który może wpływać na niedrożność kanalizacji, to nieodpowiednie korzystanie z niej. Do instalacji sanitarnej nie należy wrzucać nieodpowiednich rzeczy, które mogą prowadzić do zaburzenia drożności rur.
Na częstotliwość czyszczenia kanalizacji wpływa również odpowiednie dostosowanie rur do wielkości budynku oraz liczby osób korzystających z instalacji.
Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości dotyczące średnicy rur czy prawidłowości wykonanych spadków, warto zlecić przeprowadzenia przeglądu. Wówczas łatwiej będzie zaplanować terminy regularnych prac z zakresu czyszczenia kanalizacji. Jest to najlepszy sposób, aby przeciwdziałać awariom. Szybka reakcja jest konieczna wówczas, gdy pojawiają się pierwsze objawy świadczące o tym, że w rurach mogło dojść do ograniczenia drożności. W takich przypadkach zalecane jest niezwłoczne oczyszczania instalacji lub/i wykonanie stosownych napraw, aby uniknąć konieczności wyłączenia instalacji z użytkowania.
Profilaktyczne czyszczenie kanalizacji
Warto przy tym pamiętać, że czyszczenie kanalizacji powinno być wykonywane nie tylko wtedy, gdy pojawi się poważniejszy problem, ale również profilaktycznie, aby przeciwdziałać awariom. Profilaktyczne usługi z zakresu czyszczenia wystarczy zamówić raz do roku. W ten sposób można skutecznie usunąć z rur wszelkie zanieczyszczenia i osady, które mogłyby w przyszłości przyczynić się do zaburzenia drożności. To, że ścieki przepływają przez rury, nie daje nam stuprocentowej pewności, że kanalizacja rzeczywiście jest drożna. Osady mogą powoli zmniejszać drożność rur, w ostateczności całkowicie uniemożliwiając przepływ – najczęściej w najmniej oczekiwanym momencie. Wykonując regularne czyszczenie raz do roku, można skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom.