Mechaniczne metody czyszczenia kanalizacji
Ścieki to zanieczyszczenia, które są wynikiem funkcjonowania i działalności człowieka. Powstają zarówno w gospodarstwach domowych, a także większych i mniejszych zakładach przemysłowych. Odprowadzane instalacjami kanalizacyjnymi mogą być powodem zapychania się rur. Taka sytuacja uniemożliwia ich prawidłową pracę. Zatkana kanalizacja jest dużym zagrożeniem dla domowej instalacji, a także dla higieny i zdrowia. Dlatego niezwykle istotną kwestią jest kompleksowe czyszczenie wszystkich jej elementów, czyli rur, studzienek, pionów, wpustów, itd. Przetykanie kanalizacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Większość takich przedsiębiorstw oferuje dwa sposoby czyszczenia kanalizacji: ciśnieniową i mechaniczną. Pracownicy firmy dobiorą odpowiedni sposób przetykania dla naszej instalacji.
Rodzaje mechanicznych metod czyszczenia kanalizacji
W przypadku, kiedy mamy do czynienia z instalacjami o większej liczbie „kolan” , starej lub takiej, do której nie mogą dotrzeć pojazdy WUKO, najlepiej sprawdzi się mechaniczne czyszczenie kanalizacji. Istnieją dwa jej typy. Można wyróżnić metodę elektromechaniczną i tę wykorzystującą wyciągarki. W technice elektromechanicznej korzysta się ze specjalnych spirali o różnych końcówkach, dobranych do rodzaju rur i zanieczyszczeń. Dzięki wysokiej prędkości obrotowej sprężyny, możliwe jest usunięcie wszelkich zatorów, takich jak tłuszcz, osady chemiczne w kanalizacji wewnętrznej, jaki i zewnętrznej. Pozawala ona również na usuwanie przerastających rury korzeni. W niektórych wypadkach stosuje się również tradycyjną, ręczną metodę, polegającą na stosowaniu elektrycznych wyciągarek.
Korzystanie ze sprężyn podczas udrażniania kanalizacji
W przypadku wykorzystywania metody elektromechanicznej do czyszczenia rur, stosuje się przepychacz sprężynowy. Jest to urządzenie silnikowe, do którego podłącza się specjalną sprężynę. Warto pamiętać, że sprężyny są dostosowane do rodzaju i skali zanieczyszczenia i szerokości przewodu.