Zgłoszenie awarii na obiektach wodno-kanalizacyjnych
69 722 90 02
Awaryjne czyszczenie kanalizacji
69 722 90 04
Awaryjny wywóz nieczystości płynnych
69 722 90 05

07/07/2020

Mity związane z branżą asenizacyjną

W ostatnich latach branża asenizacyjna prężnie się rozwija. Mimo, iż konkurencja w Polsce jest na dość wysokim poziomie, wciąż istnieje zapotrzebowanie na tego typu usługi. Jest to spowodowane obowiązkiem zawierania umów z firmami asenizacyjnymi przez właścicieli posesji niepodłączonych do kanalizacji. Mimo to, o branży tej wciąż krąży wiele mitów. Jakich?

Mit #1 – Nie ma potrzeby zatrudniania profesjonalnej firmy do oczyszczenia szamba

Choć ten tok myślenia jest już coraz mniej powszechny w społeczeństwie, niektórzy wciąż uważają, że zatrudnianie profesjonalistów z branży asenizacyjnej do oczyszczenia szamba jest zbędne. Mimo, że obecnie obowiązkiem jest posiadanie umowy z taką firmą, są osoby, które w celu redukcji kosztów mogą starać się od czasu do czasu same oczyszczać przydomowy zbiornik. Czy jest to dobry pomysł? Należy pamiętać, że jedyną wadą nieczystości ciekłych nie jest nieprzyjemny zapach. Dużo gorsze jest wysokie stężenie toksyn. Dlatego tak ważną rolę odgrywa tutaj profesjonalny sprzęt oraz zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa pracy. Niezbędna jest zatem wiedza i doświadczenie profesjonalistów w tej dziedzinie.

Mit #2 – Asenizacja to po prostu pozbywanie się nic nieznaczących nieczystości

Choć dla wielu z nas temat ten może być nieprzyjemny i błahy, tak naprawdę nieczystości ciekłe produkowane przez ludzi mają swoją wartość. Badania udowodniły, że w ludzkich odchodach znajduje się wiele składników odżywczych ważnych dla ekosystemu. Są to głównie: azot, fosfor czy potas. Mogą one stanowić świetną odżywkę bądź nawóz dla gleby. Ponadto, woda będąca nieodłącznym elementem asenizacji jest poddawana recyklingowi i może być wykorzystana do innych celów.

Mit #3 – Jeśli na opakowaniu jest napisane, że produkt jest “spłukiwalny”, to mogę go spłukać w toalecie

Tak naprawdę, tylko papier toaletowy jest w całości “spłukiwalny”. Nawet jeśli producenci różnego rodzaju produktów higienicznych, takich jak waciki, chusteczki nawilżane czy wkładki higieniczne zapewniają, że są one bezpieczne dla systemu wodno-kanalizacyjnego, to nie należy im bezgranicznie wierzyć. Regularne spłukiwanie takich przedmiotów w toalecie może prowadzić do zapchania rur, a nawet do uszkodzenia systemu asenizacyjnego. To samo dotyczy odpadów żywnościowych, a przede wszystkim tłuszczu.

Mit #4 – Firmy asenizacyjne zajmują się tylko wywożeniem nieczystości płynnych

Profesjonalne firmy asenizacyjne niejednokrotnie mają o wiele szerszy zakres usług. Oprócz wywozu i utylizacji ścieków, często zajmują się także:

  • monitoringiem kanalizacji,
  • czyszczeniem separatorów ropopochodnych,
  • czyszczeniem separatorów tłuszczu,
  • czyszczeniem kanalizacji,
  • nadzorem technologicznym obiektów wodno-kanalizacyjnych.

Wszystkie powyższe usługi stanowią część oferty naszej firmy. Do oczyszczania przydomowego szamba, ale także wszystkich innych czynności asenizacyjnych, warto zatrudnić profesjonalistów z doświadczeniem – i tym razem jest to fakt. Dlatego zapraszamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży.

Nasze usługi
Wywóz i utylizacja ścieków
Monitoring kanalizacji
Czyszczenie separatorów ropopochodnych
Czyszczenie separatorów tłuszczu
Czyszczenie kanalizacji
Nadzór technologiczny oczyszczalni
Analizy laboratoryjne
Prace specjhalistyczne na obiektach wod-kan
Eksploatacja obiektów wod-kan

geanova

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno – Ściekowej

Wszystkie wpisy