Naprawa przydomowych oczyszczalni ścieków
Odpowiedni system oczyszczania ścieków musi działać przy każdym budynku. Jedną ze skutecznych i często stosowanych rozwiązań jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. To ekologiczne, a jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie, które wiąże się ze stosunkowo niewielkimi kosztami eksploatacyjnymi.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się z zespołu odpowiednich urządzeń, których zadaniem jest neutralizacja ścieków produkowanych w danym obiekcie budowlanym. Aby system oczyszczalni ścieków działał prawidłowo, musi zostać odpowiednio dobrany do specyfiki danego obiektu oraz gruntu, na którym będzie realizowany, następnie prawidłowo zamontowany, a później eksploatowany. Jakiekolwiek nieprawidłowości na którymkolwiek z tym etapów mogą skutkować poważnymi usterkami, wymagającymi stosownych napraw.
Najczęstsze usterki w przydomowych oczyszczalniach ścieków
W przypadku usterek lub pojawienia się wadliwie działających elementów systemu oczyszczania niezbędny jest profesjonalny serwis kanalizacji oraz wykonanie stosownych napraw. Do najczęściej spotykanych problemów w przydomowych oczyszczalniach ścieków zaliczamy m.in.:
- rozszczelnienie rur
- rozszczelnienie kluczowych elementów instalacji
- nadmierna kolmatacja gruntu
- obumarcie osadu czynnego
- zużycie elementów
- zatorowanie przepływu w układzie
- brzydkie zapachy
Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować ewentualne usterki w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Do głównych powodów zaliczamy przede wszystkim nieodpowiedni dobór metody utylizacji ścieków. Wiąże się to bezpośrednio z niewłaściwym zidentyfikowaniem warunków gruntowych. Takie błędy niestety mogą wiązać się z koniecznością wymiany dotychczas stosowanych urządzeń na rozwiązania innego typu, które w określonych warunkach zapewnią prawidłowe, bezusterkowe działanie. Różnorodne awarie w przydomowych oczyszczalniach ścieków mogą być również spowodowane błędami podczas procesu montażowego, do których zaliczamy np.: nieszczelne wykonanie połączeń, nieodpowiednie spadki na rurach, brak lub nieprawidłowo wykonana obsypka osadnika glinianego, uszkodzenia powstałe podczas montażu.