Separatory tłuszczu w ubojniach i zakładach przetwórstwa mięsnego
Separatory tłuszczu są najczęściej spotkane w zakładach przetwórstwa mięsnego oraz ubojniach, choć nierzadko pojawiają się również wszędzie tam, gdzie przygotowywane są znaczne ilości żywności. Dzięki nim możliwe jest oddzielenie tłuszczu od pozostałych ścieków i zgodnie z prawem powinny się znajdować wszędzie tam, gdzie powstaje ich dużo. Jak działają tego rodzaju urządzenia? O czym należy pamiętać podczas ich użytkowania?
Separatory tłuszczu jako niezbędne wyposażenie wielu zakładów przemysłowych
Mechanizm działania separatora tłuszczu został oparty o jedno z najbardziej znanych praw fizyki — tłuszcz, jako ciecz lżejsza od wody, unosi się na jej powierzchni. Jednym z ważnych elementów każdego z tych sprzętów są syfony zapobiegające wypłynięciu substancji poza urządzenie. Istotną rolę odgrywa także deflektor odpowiedzialny za regulowanie prędkości przepływu. Z reguły mówiąc o budowie separatora tłuszczu, możemy również wskazać dwa zintegrowane ze sobą zbiorniki — osadnik oraz separator właściwy.
Bez wykorzystania separatora ścieki pełne tłuszczu dostałyby się do kanalizacji, co mogłoby doprowadzić do jej zatkania, a także uszkodzenia rur. Warto jednak przy tym pamiętać, że do separatora nie powinny trafiać tłuszcze w formie emulsji, ani biologiczne środki czyszczące.
Czyszczenie separatora tłuszczu — o tym trzeba pamiętać!
Aby opisywane urządzenia działały właściwie, niezbędne jest czyszczenie separatorów. Częstotliwość wykonywania tych czynności jest zależna od wielkości separatora oraz ilości i rodzaju ścieków. W jednym przypadku może wystarczyć czyszczenie raz na kwartał, w innym – minimum raz w tygodniu. Warto mieć na uwadze, że usunięciem nieczystości ze wspomnianego sprzętu powinni zająć się profesjonaliści wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu zyskamy pewność, że usługa zostanie wykonana ze starannością.