Zgłoszenie awarii na obiektach wodno-kanalizacyjnych
69 722 90 02
Awaryjne czyszczenie kanalizacji
69 722 90 04
Awaryjny wywóz nieczystości płynnych
69 722 90 05

10/09/2020

Wytrzymałość oczyszczalni ścieków. Co wpływa na zużycie elementów?

Osoby, których działki nie maja dostępu do sieci kanalizacji, muszą wybrać pomiędzy instalacją szamba, lub przydomowej oczyszczalni ścieków na swojej posesji. To drugie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością – i nic w tym dziwnego. Oczyszczalnia jest tańsza w eksploatacji i wymaga niewiele obsługi. Wiele osób zastanawia jednak jej trwałość. Czy to rozwiązanie ma długą żywotność? Co wpływa na zużycie elementów oczyszczalni? Dziś odpowiemy na wszystkie pytania.

Żywotność elementów

Przydomowe oczyszczalnie ścieków projektowane są na długie lata. Zbiornik oczyszczalni dobrej jakości wykonany jest z tego samego tworzywa, z którego buduje się jachty. Niezwykle ciężko jest go uszkodzić. Kluczowy jest jednak odpowiedni wybór miejsca oczyszczalnię oraz jej dopasowanie do warunków gruntowych, czyli najprościej mówiąc: prawidłowy montaż. Osiadające grunty mogą naciskać na rury oczyszczalni i rozszczelniać je. Chociaż oczyszczalnia może być z powodzeniem zainstalowana pod pieszym ciągiem komunikacyjnym, przed jej montażem np. pod podjazdem do garażu warto upewnić się u producenta, czy nie będzie ona potrzebowała dodatkowych wzmocnień. Jest to szczególnie istotne, jeśli z podjazdu będą korzystały auta cięższe, niż osobowe.

Eksploatacja oczyszczalni

Na trwałość oczyszczalni ma wpływ jej odpowiednia eksploatacja. To oznacza użytkowanie urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta. Kluczowy jest regularny serwis oczyszczalni i oczyszczanie przez specjalistów osadu ze zbiornika. Niestety, wiele osób zapomina o tym obowiązku. Efektem tego jest obumarcie bakterii odpowiedzialnych za oczyszczanie ścieków i przykry zapach dochodzący z oczyszczalni. Florę bakteryjną na szczęście można stosunkowo szybko odbudować. Prawidłowa eksploatacja oczyszczalni polega też na dostarczaniu do niej tylko ścieków, które są biodegradowalne. Bakterie nie radzą sobie z silnymi detergentami i środkami chemicznymi, ani z nie biodegradowalnymi odpadami, które często wrzucane są do toalety. Obarczanie oczyszczalni odpadami, z którymi z pewnością nie poradzą sobie bakterie znacząco skraca żywotność urządzenia.

Nasze usługi
Wywóz i utylizacja ścieków
Monitoring kanalizacji
Czyszczenie separatorów ropopochodnych
Czyszczenie separatorów tłuszczu
Czyszczenie kanalizacji
Nadzór technologiczny oczyszczalni
Analizy laboratoryjne
Prace specjhalistyczne na obiektach wod-kan
Eksploatacja obiektów wod-kan

geanova

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno – Ściekowej

Wszystkie wpisy