Zgłoszenie awarii na obiektach wodno-kanalizacyjnych
69 722 90 02
Awaryjne czyszczenie kanalizacji
69 722 90 04
Awaryjny wywóz nieczystości płynnych
69 722 90 05

06/01/2020

Bakteriologiczne czyszczenie sieci kanalizacyjnych

Drożność kanalizacji to jeden z warunków zabezpieczenia budynków przez zalaniem, a do tego celu niezbędne jest regularne oczyszczanie całej instalacji za pomocą jednej z powszechnie stosowanych technik. Obok ciśnieniowej i mechanicznej, coraz większą popularnością cieszy się także metoda bakteriologiczna. Na czym dokładnie polega i jakie efekty gwarantuje?

Bakterie w służbie ludziom

Bakterie są niemalże wszędzie i ludzie wiele im zawdzięczają. Organizmy te bardzo często mają bowiem zdolność przyswajania substancji toksycznych i to ta cecha sprawiła, że wykorzystuje się je choćby do oczyszczania ścieków. W ich przypadku często stosuje się złoże biologiczne, czyli bakterie tworzące tzw. biofilm, którego skład różni się w zależności od wielu czynników, np. do pory roku czy regionu. Takie mikroorganizmy wykorzystuje się również w przydomowych, biologicznych oczyszczalniach ścieków, do których co jakiś czas wsypuje się preparat z przygotowanymi uprzednio bakteriami, które mają za zadanie uzdatnić nieczystości.

Oczyszczanie sieci kanalizacyjnych

Odpowiednio dobrane szczepy bakterii sprawdzą się również do oczyszczania sieci kanalizacyjnych, w których mikroorganizmy pomogą w rozkładaniu nagromadzonych osadów, jednocześnie udrażniając przewód. Metoda bakteriologiczna nie jest jednak wykorzystywana samodzielnie (przede wszystkim ze względu na czas, którego wymaga by zadziałała) i stanowi najczęściej uzupełnienie techniki mechanicznej. Ta ostatnia polega na użyciu specjalnej spirali, która eliminuje zatory poprzez rozbijanie zanieczyszczeń z tłuszczu oraz fekaliów. Pozwala także na czyszczenie długich rur kanalizacyjnych oraz usuwanie z sieci przedmiotów stałych. Metody te stosowane razem są bardzo efektywne, dlatego też oczyszczanie sieci kanalizacyjnych przy ich użyciu wykonujemy również w ramach działalności naszego przedsiębiorstwa.

Po raz kolejny okazuje się, jak rzadko uzmysławiamy sobie, jak wielkie znaczenie w naszym życiu mają bakterie. Znajdują się nie tylko wewnątrz organizmów i na naszej skórze, ale także odpowiadają za poprawę jakości naszego życia, np. pomagając w oczyszczaniu ścieków.

Nasze usługi
Wywóz i utylizacja ścieków
Monitoring kanalizacji
Czyszczenie separatorów ropopochodnych
Czyszczenie separatorów tłuszczu
Czyszczenie kanalizacji
Nadzór technologiczny oczyszczalni
Analizy laboratoryjne
Prace specjhalistyczne na obiektach wod-kan
Eksploatacja obiektów wod-kan

geanova

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno – Ściekowej

Wszystkie wpisy