Zgłoszenie awarii na obiektach wodno-kanalizacyjnych
69 722 90 02
Awaryjne czyszczenie kanalizacji
69 722 90 04
Awaryjny wywóz nieczystości płynnych
69 722 90 05

28/03/2019

Do czego służą beczki asenizacyjne? 

Asenizacja to dokładnie usuwanie płynnych nieczystości z jakiegoś terenu. Wiele gospodarstw domowych czy rolnych nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej i wtedy jest zdanych na korzystanie z szamb albo z przydomowych oczyszczalni ścieków. Opróżnianie bezodpływowych szczelnych zbiorników, czyli szamb, musi być wykonywane regularnie, aby się nie przepełniły i żeby uniknąć wysokiej grzywny.

Firmy zajmujące się wywozem nieczystości płynnych dysponują specjalnymi pojazdami asenizacyjnymi. Są to samochody ciężarowe służące do wywozu takich nieczystości jak ścieki czy fekalia. Odbierają je bezpośrednio z szamb i dowożą do punktów zlewnych. Popularna nazwa tych pojazdów to szambiarki albo szambowozy.

Z czego składają się takie pojazdy?

• podwozie samochodu ciężarowego
• zbiornik, czyli beczka asenizacyjna
• kompresor napędzany silnikiem
• elastyczny przewód ssawno-spustowy o średnicy około 10 cm

Beczka asenizacyjna to bardzo ważny element tych pojazdów. To właśnie w niej można bezpiecznie transportować toksyczne nieczystości. Beczki mogą być wykonane ze stali albo z tworzywa sztucznego. Stalowe wykonane są zazwyczaj z blachy o grubości od 4 do 8 mm. Im grubsze są ścianki beczki, tym większa jest jej trwałość. Na jej odporność wpływ mają też przegrody, zwane potocznie falochronami. Jest ich zazwyczaj od 1 do 4, w zależności od pojemności beczki. Przegrody te wzmacniają konstrukcję całego zbiornika. Taka beczka musi być dobrze zabezpieczona przed korozją. Najlepiej jeśli jest ocynkowana. Cynkowanie daje większą gwarancję ochrony przed agresywnym działaniem ścieków.

Beczki stalowe są bardzo popularne, jednak są dość ciężkie, dlatego na rynku są również dostępne beczki z tworzywa sztucznego. Na dzień dzisiejszy nie są to zbiorniki popularne w Polsce. Ich główną zaletą jest niewielka masa, ale mają sporą wadę – są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Beczki asenizacyjne są niezwykle istotną częścią pojazdu asenizacyjnego. Muszą być zrobione solidnie, z dobrej jakości stali i starannie ocynkowane.

Nasze usługi
Wywóz i utylizacja ścieków
Monitoring kanalizacji
Czyszczenie separatorów ropopochodnych
Czyszczenie separatorów tłuszczu
Czyszczenie kanalizacji
Nadzór technologiczny oczyszczalni
Analizy laboratoryjne
Prace specjhalistyczne na obiektach wod-kan
Eksploatacja obiektów wod-kan

geanova

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno – Ściekowej

Wszystkie wpisy